İnternet İçin Hangi Ülkede Ne Kadar Çalışmak Gerektiği Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Salgının da etkisiyle internetin iletişimin temel direği olduğu bir kez daha kanıtlandı. Ancak yeryüzündeki türlü eşitsizlikler, internete erişim ve genel anlamda internet kullanma tecrübesi konularında da kendini gösteriyor. 2020'de dünyada dijital yaşam kalitesinin ne durumda olduğunu inceleyen araştırmanın sonuçları yakın zamanda yayımlandı.

Dijital Yaşam Kalitesi rapruna göre; internet fiyatlarının uygunluğu, internet kalitesi, elektronik altyapı, elektronik güvenlik, elektronik hükûmet kriterleri dijital yaşam kalitemizi derinden etkiliyor.

Rapora göre dünyanın en yavaş interneti Afrika kıtasında bulunuyor ve Afrika ülkeleri; aynı zamanda internete en çok para harcayan ülkelerin başında geliyor.

Nijerya'da yaşayanların Wi-Fi bağlantısına sahip bir aylık ev interneti hizmetine ulaşmaları için alabilmek için tam 34 saat çalışması gerekiyor; Kanada'da yaşayanlar aynı şey için sadece 7 dakika demek.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi mobil internet genişbant internete göre 23 kat daha ucuz. En ucuz 1 GB mobil interneti satın alabilmek için çalışılması gereken ortalama süre 10 dakika. Ancak bu süre ülkeden ülkeye değişiyor. Türkiye'de 1 GB mobil internet erişimi için ortalama 9 dakika çalışmak gerekiyor.

Araştırma gösteriyor ki internetin makul fiyatlı olmasıyla ülkenin gayrisafi milli hasılası arasında bir ilişki yok. Mesela gayrisafi milli hasıla sıralamasında aşağı sıralarda olan İran, küresel çapta uygun fiyatlı internet kullanan ülkeler arasında beşinci sırada. Yine kişi başına düşen GSMH'nin nispeten yüksek olduğu Orta Doğu ülkelerinden Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn internet kalitesi ve elektronik güvenliğin düşük olması sebebiyle vatandaşlarına kaliteli bir dijital yaşam sağlayamıyor.

İnternetin makul fiyatlı olması, internete erişilebilirlik konusunda kilit rol oynuyor. Ancak bu ikisi doğru orantılı olmak zorunda değil. Mesela Doğu ve Güney Avrupa'daki ülkelerde internet o kadar da ucuz değil ama oralardaki vatandaşların dijital yaşam kalitesi ortalamanın bir tık üstünde. 

Tabloya dair en dikkat çeken detay, İskandinav ülkelerinin dijital yaşam kalitesi konusunda üst sıralarda olması. Dijital yaşam kalitesinin en yüksek olduğu 10 ülkeden 7'si Avrupa'da yer alıyor. Türkiye ise 85 ülkenin dahil olduğu araştırmada 44. sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında milyonlarca insan aniden günde en az bir tane video konferansa katılmaya başladı. Haliyle internet kalitesi etkilendi. Karantinanın ilk ayında, araştırmaya dahil edilen 85 ülkeden 49'unda mobil internet hızı, 44 ülkede genişbant bağlantı hızı kötüleşti.


VPN sağlayıcısı Surfshark, toplam 85 ülkedeki 'dijital yaşam kalitesinin' ne durumda olduğunu gösteren bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre ev ve mobil internet bağlantıları için ne kadar çalışışması gerektiği de ortaya çıktı.

Kaynak : https://www.webtekno.com/