Zamanı Kaybetmenizi Engelleyip Çalışma Veriminizi Artıracak Google Chrome Eklentileri

Zamanı iyi yönetme becerisi doğuştan gelen ya da okulda öğretilen bir şey değil maalesef. Ancak gerek iş hayatı gerek kişisel yaşamlarımızda fark yaratmamızı sağlayan özelliklerden biri. Sadece verimlilik açısından değil, stresi azaltması sebebiyle akıl sağlığımızı da etkileyen bir unsur. Stresli bir işiniz varsa ve üstüne bir de “Zamanımı iyi kullanamıyorum” telaşına kapılmaya meyilliyseniz işler iyice sarpa sarabiliyor.

Salgın sebebiyle evden çalışma düzenine geçenlerden misiniz? Eğer normalde bilgisayar başında yoğun şekilde çalışmaya alışık değilseniz zamanı nasıl yöneteceğinizi bilemeyip uzuuuun saatler sandalye tepesinde bilgisayara bakmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Bu noktada vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlamayı vadeden çeşitli Chrome eklentileri işinize yarayabilir.

Pomodoro tekniğini duymuş muydunuz? Francesco Cirillo tarafından bulunan teknik, 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara verme şeklinde bir çalışma tekniği. Bu çalışma tekniğinden ilham alan eklenti, 25 dakikalık bir zamanlayıcı tutup vakit dolduğunda size haber veriyor ve 5 dakikalık molanızı başlatıyor. Aslında çok basit bir eklenti ama epey popüler. 

Bilgisayar başındayken “dur bir Facebook'ta dolanayım” “Facebook'a baktım Instagram eksik kalmasın” “Girmişken bir de Twitter'a girip gündeme bakayım” diye diye dikkati dağılanlardan mısınız? O zaman Forest eklentisi işinize yarayabilir. Bu eklenti, belirli sitelerden 30 dakika boyunca uzak durmanıza yardımcı oluyor. Eklentiyi kurarken vakit öldürmenizin en muhtemel olduğu web sitelerini “Engellenenler” listesine ekleyebiliyorsunuz.

Eğer “Pes ediyorum” derseniz pop-up penceresini kapatıp engellediğiniz sitede takılmaya başlayabiliyorsunuz. İradesizlik edip vazgeçerseniz ağacınızın kuruyup gideceğini de belirtelim, sonradan üzülmeyin.

Momentum, üç milyondan fazla kullanıcısı olan popüler bir Chrome eklentisi. Eklenti, normal tarayıcı sekmenizi kişiselleştirilmiş bir panelle değiştiriyor. Böylece sizi hoş bir manzara fotoğrafı, yapılacaklar listesi, kişiselleştirilmiş hava durumu raporunuz ve ilham verici alıntılar karşılıyor. Eğer bilgisayarı açıp harıl harıl çalışmaya başlamadan önce şöyle bir içinize dönüp derin nefes almayı seviyorsanız Momentum hoşunuza gidebilir.

Her bir gün için temel bir amaç belirlemenizi isteyen eklenti, kendinize küçük hedefler koyup düzenli ilerlemenizi sağlıyor. Ayrıca eklentide bir de “denge modu” var. İş ve kişisel zaman ayrımı yapmayı kolaylaştıran bu mod, molalarda dikkatinizi dağıtabilecek özellikleri otomatik olarak gizliyor.

Bu eklenti, zaman yönetimi çabalarınıza köstek olan sitelerde vakit öldürmenizi engellemek için daha çarpıcı önlemler alıyor. Hangi sitede ne kadar vakit geçireceğinizi belirleyip kendinize zaman sınırı koyuyorsunuz. O sınırı doldurunca eklenti o gün için siteyi engelliyor. Ayrıca kendi belirlediğiniz sitelere kendi belirlediğiniz günlerde yasak koyabiliyorsunuz. Mesela “pazartesi günü hiç Instagram'a girmeyeceğim” diyorsanız o günü tamamen engelliyorsunuz. Biraz acımasızca belki ama bazen böyle sert önlemler gerekiyor.

Bu eklenti, tarayıcı sekmenizde çalışıp size uygun zamanlarda esneme yapmanız için hatırlatıcı gönderiyor. Eklentinin geri sayımı sıfıra ulaştığında karşınıza masada terlemeden, üstünüzde takım elbise varsa bile yapabileceğiniz kolay egzersizler çıkıyor. Her seferinde ne kadar egzersiz yapacağınızı seçebiliyorsunuz (birkaç basit esneme hareketi ya da yarım saatlik ofis yogası gibi). Özellikle masa başında uzun saatler geçirip hareketsizlikte dert yanan ofis çalışanlarına birebir.

Eğer çalışırken milyon tane sekme açanlardansanız bu eklenti işinize yarayabilir. The Great Suspender adlı eklenti, arka planda çalışarak o anda aktif olarak kullanmadığınız sekmeleri askıya alıyor (kapatmıyor). Bilgisayarın hafızası ve o sekme tarafından kullanılan işlemci rahatladığı için bilgisayarınız daha hızlı çalışıyor.

İnternet, okumaya ve izlemeye değer içeriklerle dolu bir derya. Ancak karşımıza kaliteli bir içerik çıkan her an o içeriğin hakkını veremiyoruz elbette. Bu noktada Pocket eklentisi işinize yarayabilir. Beğendiğiniz içerikleri daha sonra incelemek üzere eklentiye kaydediyorsunuz. Böylece hem kişisel bir kütüphane yaratmış oluyorsunuz hem de çalışırken dikkatiniz başka yönlere kaymıyor. 

Pocket'ın vadettiği okuma tecrübesi de epeyce kaliteli, çünkü bütün cihazlarınız arasında senkronize olabiliyor. Bir cihazda okumaya başladığınız içeriği o an bitiremezseniz daha sonra başka bir cihazda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz kütüphaneye çevrimdışı şekilde erişebiliyorsunuz. Böylece internet harcamamış oluyorsunuz.

Reklamlar, bültene kaydolma bölümü, bir sonraki habere geçme butonu… Bu tarz şeyler bir metin okumaya girdiğimiz web sitesinde dikkatimizi dağıtıyor. Just Read adlı eklentinin amacı da karşımıza çıkan bu dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak.

Özellikle ofis ortamında ya da gürültülü yerlerde çalışmak zorunda olanların işine yarayabilecek bir eklenti. O an yaptığınız işe daha iyi odaklanmak için Noisli'yi açıp istediğiniz birkaç ortam sesi kombinasyonu seçiyorsunuz. Mesela yağmur sesiyle yaprak hışırtısı, kahve dükkanındaki konuşma sesleri ve rüzgar sesi, rüzgar sesiyle yanan ateşin çıkardığı çıtırtı...

Kaynaklar: Ambition & Balance, Mashable, Clockify


İnternette geçirdiğiniz zamanı daha verimli ve daha kaliteli hale getirme iddiasındaki en güzel Google Chrome eklentilerini listeledik.

Kaynak : https://www.webtekno.com/